Jdi na obsah Jdi na menu
 


Všesokolské slety - historie

15. 1. 2008

Česká obec sokolská (ČOS) je v České republice čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením, jehož téměř 190 000 členů se dobrovolně věnuje sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech.

 

 Antická idea kalokagathie rozvinutá dr.  Miroslavem Tyršem a jeho následovníky dala základ společenskému hnutí, které se spojilo se vznikem a dalšími osudy českého (československého) státu. Sokol byl čtyřikrát zakázán nebo ve svojí činnosti omezen válkami nebo totalitními režimy. Přežil v zahraničí, v komunitách krajanů ve všech kontinentech světa.

 

V roce  1990 byl znovuobnoven. Navázal na programové tradice, spojené s výchovným ovlivňováním člověka odpovědného za sebe, za obec, za demokratický stát. Česká obec sokolská modernizuje, při vstupu do nového století, svůj program. Bude podporovat sportovní výkony ve zhruba šesti desítkách sportů, které jsou v ČOS organizovány. V gymnastice, házené, basketbalu, v judu i v atletice vykazují sokolští sportovci ligovou až reprezentační úroveň. ČOS zabezpečuje nové sporty, jejichž příkladem může být akrobatický rokenrol s tituly mistrů světa.

 

Nejpočetnější složkou ČOS je odbor sokolské všestrannosti, ve kterém se vytváří program pohybových aktivit a rekreačních sportů pro všechny lidi, včetně zdravotně postižených. Sokolské organizace v župách a v jednotách významně ovlivnily rozšíření humanitárního běhu Terryho Foxe v České republice, která zaujímá, spolu s Kanadou, v počtu účastníků čelné místo na světě.

Vyvrcholením činnosti ČOS je slet, společensko-sportovní přehlídka veškeré činnosti za šest let


Obrazek

1.VŠESOKOLSKÝ SLET, 1882
18.červen 1882- V Praze se konal jubilejní sjezd  sokolských jednot, později označovaný jako I. všesokolský slet. Účastnilo se ho 1600 sokolů.
____________________________________________________________________________

Obrazek

XII VŠESOKOLSKÝ SLET 1994

Obrazek

Brno 1997
_____________________________________________________________________
XIII VŠESOKOLSKÝ SLET Praha 2000
Obrazek
.
.Obrazek
.
.Obrazek___________________________________________________________________________
LIBEREC 2002

Obrazek

Obrazek